2021 Men

Čeští volejbalisté porazili v úvodu druhého turnaje GEL domácí Portugalsko bez ztráty setu

Aktuality

pá, čvn 4 2021

Český reprezentační výběr mužů ve čtvrtek odletěl v pozměněné sestavě do Portugalska, aby zde odehrál druhý turnaj CEV Golden European League. Minulý týden svěřenci Jiřího Nováka nevyhráli v Bělorusku ani jeden zápas, chuť si ale spravili hned v pátek, domácímu Portugalsku totiž čeští hráči nedovolili uhrát ani jeden set a do tabulky si připsali tři body.

Česká republika - Portugalsko 3:0 (25:20, 25:20, 25:18)

Sestavy:

Česká republika: Vašina, Polák, Finger, Galabov, Sedláček, Bartůněk, libero Pfeffer. Střídali: A. Bartoš, Hadrava, Špulák

Portugalsko: Tavares, Ferreira A., Mertins, Ferreira M., Marques, Cvetanin, libero Casas. Střídali: Alves, Martins, Violas

"Samozřejmě dnes bylo plno otázek, jak bude tým reagovat na absenci Kuby Janoucha. Oproti prvnímu turnaji jsme hráli s větším nasazením, odhodlaně a se srdcem, což nám přineslo výhru.“

Jiří Novák
hlavní trenér ČR

Česká republika nastoupila proti domácím v pozměněné sestavě bez Jakuba Janoucha. Vstup do zápasu se českému družstvu povedl, dobře bránilo a Galabov s Fingerem proměnili bodové situace. Blok Sedláčka a nevynucená chyba Portugalců pomohly zvýšit na 7:3 Na nahrávce dostal důvěru Luboš Bartůněk, který nahradil zraněného kapitána Janoucha a byl to on, kdo blokem zvýšil na 8:5. Portugalci přitlačili na podání a přišlo snížení na jeden bod. Ale po naší ztrátě vrátili českému týmu vedení podávající Vašina, dobře bránící Pfeffer a úspěšný smečař Galabov (15:10). Domácí pak soupeře opět trápili plachtícím podáním, k tomu přibylo pár nepřesností v mezihře a náskok se začal snižovat.  Sedláček ale odpověděl také účinnou plachtou a náskok byl znovu pětibodový. Přes menší zaváhání získali čeští hráči první setbol po útoku Poláka, výhru v první sadě pak získal blokem Galabov.

Ve druhém dějství čeští volejbalisté získali první break  po esu Fingera (4:2), další bodovku složil Galabov a vedli jsme 8:5. Na obou stranách se střídaly horší a lepší momenty, po chybě Alexe Ferreiry to bylo 12:8 a po Polákově dobrém podání získal další bod Finger (13:9). Bod na 17:11 pak vybojoval smečí Vašina, ale předcházel mu nevídaný zákrok Sedláčka v poli, a domácí si vzali time out. Na další bod, který zakončil opět Vašina, zadělal dobrým zákrokem v poli i druhý blokař Polák. Domácí reagovali, odpovědnost na sebe vzal univerzál M. Ferreira a Jiří Novák reagoval prvním oddechovým časem (21:15).  Další větší potíže pak už jeho svěřenci nepřipustili a set uzavřel vítězně Sedláček smečí do „otočky“.

Ve stejném nasazení pokračovali čeští reprezentanti i v třetím setu a trpělivě ztrátovali. A. Bartoš dostal tým z těžké pozice útokem, pak zatlačil domácí svým podáním a blokem dokonal práci Vašina (13:10). Po esu Sedláčka to bylo 16:12. Český národní tým už pak nedovolil domácím vrátit se do setu, velmi dobře bránil. Set a utkání ukončil útok domácích do autu (25:18).

"Jsem rád, že jsme zahájili turnaj vítězstvím a oplatili Portugalcům prohru z prvního turnaje. Stabilizovali jsem servis i ostatní herní činnosti a předvedli jsme velmi dobrý týmový výkon, bez chyb. Věřím, že na něj navážeme i zítra.“