2021 Men

Naši reprezentanti se v Portugalsku naladili na vítěznou vlnu

Aktuality

so, čvn 5 2021

V druhém zápase turnaje Golden European League v portugalském Santo Tirsu nastoupili naši volejbalisté proti Bělorusku. Český výběr porazil tento tým, který bude i naším soupeřem v základní skupině na zářijovém ME v Ostravě, 3:1 na sety, a na svoje konto si tak připsal stejně jako v pátek plný počet bodů.

Bělorusko – Česká republika 1:3 (20:25, 22:25, 25:23, 17:25)

Sestavy:

Bělorusko: Panasenko, Tsiushkevich, Davyskiba, Pranko, Babkevich, Bahatka,libero Lazuka. Střídali: Masko, Shkredau, Kurash, Burau, Marozau

Česká republika: Vašina, Polák, Finger, Galabov, Sedláček, Bartůněk, libero Moník. Střídali: Patočka, Hadrava, P. Bartoš, A. Bartoš, Špulák

"Jsem dnes spokojen, zápas byl možná na 3:0, ale v prostřední pasáži třetího setu jsme technicky trochu odešli. Kluci se do čtvrtého setu zmobilizovali, výhrou se nám zvedá sebevědomí.“

Jiří Novák
hlavní trenér ČR

Do zápasu nastoupila identická základní šestka jako ve včerejším zápase s Portugalskem, jen na liberu dostal příležitost místo Pfeffera Moník. Oba soupeři na začátku hodně riskovali servis, z vysokých nahrávek po horším příjmu náš tým ale dokázal bodovat. Bělorusové měli přihráno lépe, útočili úspěšně středem sítě. Bartůněk dobře kombinoval se všemi útočníky, stav byl 12:12. Do vedení 14:18 náš celek dostal esem Sedláček. Po podání dobře hrajícího Vašiny vstupovali do koncovky svěřenci Jiřího Nováka za stavu 17:21. Pak si Galabov a Finger poradili se srovnanou obranou (19:23) a první set získal esem Galabov. Za celou sadu udělali naši volejbalisté pouze čtyři nevynucené chyby a útočili s úspěšností 61 %.

I druhý set byl na začátku vyrovnaný, oba týmy dobře útočily po příjmu podání. Z naší strany přibylo víc chyb na podání (plachtícího), Daviskyba esem srovnal na 9:9. Stejnou mincí oplatil Galabov a bylo to 10:13. O třetí eso Galabova připravil rozhodčí. O další bodovku se postaral dobrou obrannou prací Patočka (vystřídal Poláka), výborně nám v této fázi pracovala obrana a Bělorusové si vzali druhý oddechový čas (13:18). Finger spolehlivě útočil a upravil na 17:21. Náskok se však rozplynul, na hřiště přišel Hadrava a Pavel Bartoš a prvně jmenovaný se postaral o kýženou „ztrátu“. Set zakončil nekompromisní smečí Finger. I v tomto setu měl náš tým lepší útok - 43 %:50 %.

Patočka zůstal v základní sestavě třetího setu a při jeho podání jsme získali náskok 1:4 a Bělorusové pak několikrát chybovali (2:6). Další průběh byl vyrovnaný, na naší straně bylo několik nedorozumění na útoku, ale vedení jsme stále udržovali (8:12). Pak však přišly naše dvě přímé chyby v útoku (13:14), hůře jsme i bránili, a bylo vyrovnáno. Bělorusové se dostali do vedení 19:17 po zablokované smeči Fingera. Na hřiště do koncovky opět přišli Hadrava s Pavlem Bartošem, i s jejich pomocí jsme vyrovnali na 22:22. Na 23:23 vyrovnal Sedláček tvrdou smečí, pak však první setbol Bělorusů proměnil Masko esem. Útok byl tentokrát 52 %:40 %.

Do čtvrtého dějství vstoupil náš tým s velkou chutí zápas ukončit. Dobře přihrával, z toho těžil Bartůněk a přidala se i lepší obrana (4:8). Vašina si připsal velmi efektní zakončení z pipu a přetlačil hostujícího univerzála Babkeviche (8:14). Po výměně zápasu, kdy oba týmy několikrát výborně bránily, zvýšil Finger na 9:15. Koncentrovaným výkonem poté vstoupili naši reprezentanti do koncovky s náskokem šesti bodů. První mečbol získal Finger po ukryté nahrávce Hadravy a poslední bod šel na konto Galabova po chytré zalívce.

I v druhém zápase portugalského turnaje European Golden League tak získali čeští reprezentatni cenné vítězství. Oplatili Bělorusům výsledek z prvního turnaje, což je s výhledem na zářijové mistrovství Evropy důležité. Opět jsme odehráli výsledkově, ale i herně, hodně kvalitní utkání. Zítra čeká český výběr Turecko, již jistý postupující do Final Four GEL, a i němu mají čeští hráči co vracet.

"Jsem rád, že jsme navázali na včerejší výhru. Podali jsme kolektivní výkon, který byl v některých elementech ještě lepší. Zítra na to budeme chtít navázat s Tureckem a ukončit tento turnaj vítězstvím.“