2021 Men

Třetí výhry v Golden European League se český tým už nedočkal

Aktuality

ne, čvn 6 2021

Čeští volejbalisté zakončili letošní ročník Golden European League zápasem s Tureckem. Bohužel v něm nenavázali na výkony z předchozích dvou utkáních v Portugalsku a na další výhru nedosáhli. Turečtí volejbalisté bez jediné prohry ovládli skupinu C a zaslouženě postoupili do Final Four.

Česká republika – Turecko 1:3 (18:25, 14:25, 25:19, 20:25)

Sestavy:

Česká republika: Vašina, Patočka, Finger, Galabov, Sedláček, Bartůněk, libero Moník. Střídali: Hadrava, P. Bartoš, Michálek, Špulák, A. Bartoš

Turecko: Karasu, Yenipazar, Güngör, Bülbül, Lagumdzija, Gülmezoğlu, libero Hatipoğlu. Střídali: Tümer, Mandiraci, Gürbüz, Cengiz, Bostan

"Měli jsme hodně špatný vstup do zápasu, pro mě až šokující po dvou vyhraných utkáních. Prostřídali jsme a našli sestavu, která konkurovala Turkům, obrat jsme ale nezvládli kvůli několika chybám na konci čtvrtého setu.“

Jiří Novák
hlavní trenér ČR

Souboj proti již jistému postupujícímu z naší skupiny do Final Four Golden European League začala na české straně sestava, která dokončila včerejší utkání proti Bělorusku. Turci nastoupili v nejsilnějším složení, ideální konstelace k odvetě za prohru z minulého turnaje. Jako první odskočili Turci po podání svého univerzála Lagumdziji, i dále byl náš tým horší na útoku a soupeř proměňoval v body ubráněné balóny, nefungovalo nám ani vykrývání (7:12). Po další chybě na útoku za stavu 12:18 přišel na řadu oddechový čas českého trenéra, náskok si však protivník udržel a vyhrál bez problémů první set.

Lagumdzija dělal českému týmu problémy i na začátku druhého setu, skvěle podával i útočil (3:9). Za stavu 5:12 již byli na hřišti Pavel Bartoš, Hadrava i Michálek. Nikdo se nedokázal prosadit přes tureckou obranu, soupeř hrál ve velké euforii. Českým volejbalistům se dařilo ztrátovat jen velmi těžce a rozdíl ve skóre narůstal, set skončil 14:25 pro soupeře.

Obraz hry se neměnil ani v dalším setu, náš tým byl pod permanentním tlakem soupeřova podání (1:4). Při servisu Honzy Hadravy však přišlo vyrovnání na 4:4, i díky bloku Pavla Bartoše. První české vedení v zápase pak zařídil esem Vašina a blokem Sedláček (8:5). Čeští hráči se dostali zpět do zápasu a Hadrava dvakrát bodoval jednoblokem (15:9). Obrana na síti tentokrát zdobila naše reprezentanty (22:13). První setbol zachránil Moník málo vídaným zákrokem v poli a poslední slovo patřilo taktéž dobře hrajícímu Hadravovi. Výhru v setu zajistila 58% úspěšnost na útoku a 6 bodových bloků.

Čtvrtá sada byla od začátku naprosto vyrovnaná a čekalo se na první sérii. I v půlce setu byl stále stav 13:13, jako první se však dostali do vedení o více než dva body Turci (15:18). Šance na snížení byly, jednu z nich využil Sedláčkem výborným blokem (20:22). Další už ale využita nebyla a Turci dotáhli zápas do vítězného konce 20:25.

"Těžko se mi to hodnotí. Opět jsme sklouzli k takovému neučesanému volejbalu, dva a půl setu byli Turci lepší, my se sice vrátili do zápasu a dělali míň chyb, ale nedotáhli to. Tohle je konec první části a před námi je část druhá s vrcholem v Ostravě na domácím mistrovství Evropy.“