2021 Men

Úvodní zápas GEL českým reprezentantům nevyšel

Aktuality

pá, kvě 28 2021

Český národní tým mužů prohrál úvodní duel Golden European League proti Turecku 1:3 na sety. Šanci na reprát budou mít svěřenci Jiřího Nováka už zítra, kdy se střetnou s domácím Běloruskem, tedy s týmem, kterého jim včera los přisoudil i do základní skupiny mistrovství Evropy.

Česká republika - Turecko 1:3 (19:25, 25:22, 21:25, 21:25)

Sestavy:

Česká republika: Michálek, Polák, Hadrava, Vašina, Sedláček, Janouch, libera Pfeffer, Moník. Střídali: Bartůněk, Indra, Galabov, A. Bartoš

Turecko: Yenipazar, Mandiraci, Bülbül, A. Lagumdzija, Güngör, Karasu, libera Ergül, Hatipoğlu. Střídali: Gülmezoğlu, Tümer

"Pro nás to byl po dlouhé době první oficiální zápas. Bereme to jako měření s evropským top levelem. Utkání nám ukázalo naše chyby, spokojený jsem ale s nasazením celého týmu. Bohužel herní vyspělost byla na straně soupeře. Zápas si rozebereme a připravíme se na zítřejší duel proti Bělorusku.“

Jiří Novák
hlavní trenér ČR

Český reprezentační výběr odehrál v pátek v Bělorusku první oficiální zápas od olympijské kvalifikace v lednu 2020. Do utkání poslal trenér Novák Poláka se Sedláčkem na bloku, na smeč Vašinu s Michálkem, na nahrávku kapitána Janoucha a dále univerzála Hadravu a libero Pfeffera. První set byl od začátku bodově vyrovnaný a na obou stranách se objevily nepřesnosti. Turci byli bohužel od stavu 19:19 úspěšnější a i díky šestibodové šňůře nakonec získali první set.

Do druhé sady vstoupili čeští volejbalisté mnohem koncentrovaněji, což se bodově projevilo ve skóre. Nicméně Turci ztrátu stáhli a vyrovnali na 7:7. ČR si pak i dál udržovala mírný náskok, v půlce druhého setu však Turci přitlačili na podání a vedení bylo pryč. O vítězi setu tak rozhodovala až koncovka (19:19), na podání pomohl esem Galabov a dvoubodový náskok držel se svými spoluhráči až do stavu 24:22. Po obraně Bartůňka ze špatné nahrávky pak vítězně zakončil druhý set Michálek (25:22).

Začátek třetího dějství byl opět o podání, Turecko odskočilo na 2:5, po úspěšné sérii Vašiny ale čeští volejbalisté srovnali (5:5). Následovala chyba v mezihře ČR a další eso Turků, což za stavu 7:11 přinutilo český tým k oddechovému času. Efekt to však nepřineslo a náskok se nemenšil. Bodovou ztrátu už pak Česká republika stáhnout nedokázala, šance byla při servisu Hadravy, ale turecký univerzál byl proti a potvrdil, že ho utkání zastihlo ve výborné formě. Turecko zvítězilo v setu poměrem 21:25.

I ve čtvrté sadě začal český výběr s problémy na přihrávce a Sedláček se neprosadil na středu sítě (2:6). Na hřiště přišel Adam Bartoš, i ten měl problém přihrát podání tureckého univerzála a za stavu 3:9 brala ČR již druhý oddechový čas. Posledně jmenovaný pomohl esem stáhnout na 9:11 a čeští reprezentatni bojovali o každý míč. I Turci udělali lehčí chyby v mezihře a pozorný Sedláček snížil na 11:12. Na vyrovnání však český tým bohužel nedosáhl a po dalším nedorozumění prohrával 14:17. Turecko už pak bez problémů dotáhlo utkání k výhře za tři body.

"Dnes to byl takový výkon „nahoru dolů“, s nepřesnostmi. Výborně jsme útočili středem, my krajáci jsme ale mohli zahrát lépe. Turci líp podávali a byli trpělivější, šance jsme měli, v prvním setu jsme bohužel nezvládli koncovku a jim se pak lépe hrálo a kontrovali svým způsobem celé utkání. Rozdíl mezi námi nebyl velký, ale k výhře to nestačilo. Teď si odpočineme a jdeme na Bělorusko.“