2021 Men

Výhru v Golden European League nepřineslo ani pětisetové drama proti Portugalsku

Aktuality

ne, kvě 30 2021

Čeští volejbalisté si na úvodním turnaji Golden European League na svoje konto nepřipsali ani jedno vítězství. V posledním zápase svedli dlouhou pětisetovou bitvu s Portugalskem, tie break ale vyšel lépe portugalskému týmu, a tak se Česká republika musela spokojit pouze s jedním bodem.

Česká republika - Portugalsko 2:3 (25:20, 25:27, 37:39, 25:22, 12:15)

Sestavy:

Česká republika: Vašina, Patočka, Hadrava, Galabov, Sedláček, Janouch,libero Moník. Střídali: Indra, A. Bartoš, Bartůněk, Polák, Michálek

Portugalsko: Cveticanin, Tavares Rodrigues, L. Martins, P. Martins, Ferreira, Marques, libero Casas. Střídali: S. Alves, Somes Sqares Pereira, Da Silva Violas, D. Alves

Proti Portugalsku vstoupila ČR se změnami v sestavě, příležitost v základní sestavě dostal Patočka a Moník. Hned zkraje čelili čeští volejbalisté velkému tlaku na podání, stav byl 1:4. Vyrovnání stavu sice zabránila dobrá účinnost Portugalců z vysokých nahrávek, Vašina ale přidal dvě esa a nakonec srovnal na 8:8. České republice se dařil útok středem, jak Patočka, tak Sedláček těžili z dobrých nahrávek Janoucha. Na 15:13 zvýšil chytrým útokem Hadrava a stejně chytře zakončoval další dlouhou výměnu Vašina. Do koncovky vstupovali čeští volejbalisté s tříbodovým náskokem, po další kombinaci středem sítě vedli 21:17 a Portugalci si vzali již druhý oddechový čas. Set ukončil univerzál Jan Hadrava útokem z kůlu (25:20).

Druhý set zahájila ČR v nezměněné sestavě a udržovala si opět od začátku mírný náskok díky dobrému útoku. Po snížení na 12:10 přišel na hřiště Indra, ale ani on nezabránil vyrovnání soupeře na 13:13. Českému týmu nefungoval příjem a tím pádem klesla úspěšnost na útoku. Ani jedno družstvo si nezískalo bodový náskok, do koncovky se šlo za stavu 20:20, 22:22, 24:24. Po zablokovaném pipu Vašiny nakonec sadu získali Portugalci.

Stejně jako byl vyrovnaný závěr druhého setu, byl srovnaný i vývoj třetí sady, místo Vašiny přišel na smeč Adam Bartoš. Útok ani podání nebylo z české strany tak účinné jako v prvním setu. I do koncovky se šlo za vyrovnaného stavu a čekalo se na chybu. Tu jako první udělali čeští reprezentanti (20:22). Po ztrátě přišel na podání Hadrava a trefil, 22:22. Následovalo mnoho setbolů na obou stranách. Nicméně důležitou koncovku ČR nezískala, autem z ruky Indry skončil maratonský třetí set poměrem 37:39.

Ve čtvrtém dějství, opět v základní sestavě s Hadravou, byli čeští hráči agresivnější a úspěšnější v útoku, a i když se opět Portugalci přiblížili ve skóre, Česká republika tento set vyhrála a vynutila si tie break.

Zkrácenou hru český tým nezačal dobře, hned od začátku prohrával o tři body. Tuto ztrátu se už pak nepodařilo smazat, a i třetí utkání v Minsku tak bohužel čeští volejbalisté prohráli.

Po prvním turnaji GEL je český cíl postoupit do Final Four již jen v teoretické rovině. Výsledkově se turnaj nepovedl a času na trénink před druhým turnajem není moc. Již příští víkend se pokračuje v Portugalsku a jde o hodně - hrát se bude o udržení místa v Golden European League na příští rok.

"Škoda, že jsme si nechali Portugalce ve druhém setu rozehrát a museli s nimi bojovat ve zbývajícím průběhu. Děláme zbytečné chyby a hrajeme ve vlnách. Na to bychom se měli mezi turnaji zaměřit a tohle zlepšit.“