2021 Women

Bezchybná jízda kvalifikací, znovu poraženo i Slovinsko

Aktuality

so, kvě 15 2021

Česká republika kráčí kvalifikací na mistrovství Evropy dál bez zaváhání. V sobotním duelu se střetly svěřenkyně Giannise Athanasopouluse se Slovinskem, kterému oproti prvnímu prvnímu vzájemnému kvalifikačnímu zápasu nedovolily uhrát ani jeden set. Český výběr je tak v čele tabulky své skupiny s 15 body.

"Pro mě to byl nejtěžší zápas, ale udrželi jsme koncentraci a jsem na tým opravdu hrdý. V dnešním utkání jsme si všichni přáli zvítězit, nechtěli jsme dát prostor k nějakým spekulacím a zápas jsme chtěli odehrát na 100 %.“

Giannis Athanasopoulos
trenér ČR

Slovinsko – Česká republika 0:3 (18:25, 15:25, 22:25)

Sestavy:

Česká republika: Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, Kossányiová, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Šimáňová, Purchartová, Svobodová, Bajusz, Hodanová

Slovinsko: Zatković, Potokar, Grudina, Mori, Lorber Fijok, Planinšec, libero Janežič. Střídaly: Eržen, Zdovc, Boisa, Najdic

Do utkání vstoupila Česká republika už s jistotou postupu na ME, tentokrát výborně. Slovinky, které musely bezpodmínečně bodovat, chybovaly na útoku a za stavu 0:4 pro ČR si vzaly oddechový čas. Slovinské hráčky pak postupně začaly snižovat a i na české straně se objevily chyby - po esu Slovinek prohrával český tým 8:7. Po dlouhé výměně, kdy výborně zasáhla v poli Dostálová a zakončila ji jednoblokem Orvošová, bylo ale vedení zpět. Další bod přidala smečí z kůlu Mlejnková, té předcházel dobrý zákrok Kossányiové v poli. České hráčky pak Slovinky dostávaly pod tlak kvalitním podáním a těžily z toho v obraně a za stavu 13:18 zastavil hostující trenér hru dalším oddechovým čase. Set měla Česká republika až do konce pod kontrolou a po další úspěšné smeči Mlejnkové, tentokrát do ostré diagonály, ho vyhrála poměrem 18:25.

I vstup do druhého setu byl v české režii a Slovinky nepůsobily jako tým, co musí. České volejbalistky výborně bránily a šance proměňovaly všechny útočnice. I nadále byla stabilní přihrávka i útok, spoustu míčů pochytala Dostálová (8:16). Sada pak už nenabídla žádnou zápletku a Giannis Athanaspoulos se rozhodl dát příležitost Hodanové, Bajusz, Purchartové a Svobodové. Poslední bod na 15:25 získala blokem Orvošová.

Třetí set opět začal výborně pro český tým, na podání byla Mlejnková, což znamenalo rychlé vedení 1:5. Slovinky se neprosazovaly na útoku a chybovaly, ČR naopak hrála trpělivě a obrana na síti fungovala skvěle. Rozdíl ve skór dále narůstal a na hřiště přišla opět Purchartová. Slovinky pak ještě přece jenom snížily, po několika nedorozuměních v české hře. Klid však týmu dala opět Orvošová, nejdříve smečí z handy, pak esem. Komplikaci v podobě snížení Slovinek na stav 17:20 řešil český trenér oddechovým časem a jeho svěřenkyně vedení udržely (18:22, 20:23). Víztězným mečbol proměnila univerzálka Orvošová (22:25).

Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena Michaela Mlejnková. Český národní tým výhrou potvrdil, že je v nejdůležitější části v dvouletém cyklu ve výborné formě. Pátá výhra je zaslouženou odměnou pro všechny hráčky, navíc po velmi kvalitním výkonu.

"Čekala jsem, že vyhrajeme, ale myslela jsem si, že to bude těžší. Možná se na nich podepsaly nějaké zdravotní problémy, protože je tady fakt velké vedro. Chceme vyhrát i tento turnaj. Síla našeho týmu je v jeho soudržnosti, nejde tolik o individuální výkony, ale všichni táhneme za jeden provaz a to je nejdůležitější.“