2021 Women

Česká republika si na mistrovství Evropy zahraje osmifinále!

Aktuality

po, srp 23 2021

Český národní tým žen čekal v pondělí na mistrovství Evropy velmi důležitý zápas proti Řecku a svěřenkyně kouče Giannise Athanasopouluse ho zvládly skvěle. V Plovdivu totiž dokázaly uhrát dvě dramatické koncovky setů a zbytek utkání už si pak pohlídaly. Vítězstvím 3:0 udělal český národní tým veliký krok směrem k osmifinále evropského šampionátu a jistota postupu se později večer potvrdila. Polsko totiž přehrálo Španělsko, což znamená, že české volejbalistky už ve skupině nemohou skončit hůř než čtvrté.

"V prvních dvou setech byla na obou týmech hodně znát nervozita, šlo o hodně. Přestože jsme nehráli náš nejlepší volejbal, hráčky zůstaly mentálně silné a vyhrály první dva sety. V tom třetím už jsme hráli uvolněně a soupeřky jasně přehráli. Gratuluji všem hráčkám, členům realizačního týmu a díky patří i Českému volejbalovému svazu za to, že nám připravil výborné podmínky.“

Giannis Athanasopoulos
hlavní trenér ČR

Česká republika – Řecko 3:0 (26:24, 28:26, 25:15)

Sestavy:

Česká republika:Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Hodanová, Šimáňová, Kojdová, Bajusz

Řecko: Christodoulou, Vasilantonaki, Giota, Anthouli, Vlachaki, Lamprousi, libero Rogka, Artakianou. Střídaly: Vergidou, Strantzali, Polynopoulou, Chantava

"V prvním setu jsme byly hodně nervózní a dělaly jsme nevynucené chyby, ale zvládly jsme koncovku, což bylo hodně důležité. Druhý set jsme také nezačaly nejlépe a musely jsme ho otáčet v koncovce. Ve třetím setu už jsme měly navrch. Jsem moc ráda za dnešní velmi důležité vítězství.“

Andrea Kossányiová
kapitánka ČR

Hned v úvodu dnešního duelu byl hodně vidět videorozhodčí. Na ukazateli skóre ještě nesvítila ani desítka a challenge systém už byl třikrát vyzván k akci. V útoku se Češkám dařilo, muziku tvrdila především Gabriela Orvošová (15:11). Řekyně ovšem nezůstávaly pozadu, díky několika složeným bodovým míčům stáhly náskok Češek a diváci se mohli těšit na vyrovnanou koncovku (19:19). A ta byla vskutku infarktová! Nejprve české hráčky neproměnily dva setboly, vzápětí si ale vybojovaly třetí příležitost set ukončit, o což se hned vzápětí postarala Michaela Mlejnková (26:24).

Napětí z koncovky první sady pokračovalo i v úvodu druhého setu (7:7). Vzápětí se znovu projevil vysoký řecký blok (včetně univerzálky měřící 202 cm) a Češky ztrácely pět bodů (8:13). Následoval úsek hry, ve kterém dominovaly Veronika Trnková s Michaelou Mlejnkovou (16:17). Mohlo se zdát, že si hned vzápětí Řekyně vytvořily rozhodující náskok (17:23), ale trenér Athanasopoulos vytáhnul žolíka v podobě Simony Bajusz, která se po úspěšné ztrátě ujala série pěti servisů v řadě, a Češky tak skvělým týmovým výkonem stáhly soupeřky na rozdíl dvou bodů (22:24). Následovala nekompromisní ztráta Petry Kojdové a eso Evy Hodanové a v tu chvíli byly české volejbalistky v sedle (24:24). Ještě jeden řecký setbol odvrátila blokem Pavlína Šimáňová a Češky si pak už došly pro vítězství ve druhém setu (28:26).

Ve třetí sadě se po vyrovnaném úvodu (8:7) opět projevila Veronika Dostálová, která po celý zápas svými zákroky v poli přiváděla řecké útočnice k nepříčetnosti. K tomu nad sítí svou paží čarovala Gabriela Orvošová a Češky se ujaly vedení 18:12. Stabilním ztrátováním a úspěšným útokem po ubráněných míčích si české reprezentantky nakonec došly pro vítězství 3:0 (25:15).

Český tým dnes prokázal své volejbalové kvality, Řekyně přehrál ve všech činnostech a udělal velmi důležitý krok k postupu do vyřazovací fáze mistrovství Evropy.

"Myslím si, že dneska rozhodla bojovnost a náš týmový výkon. Kdo přišel na hřiště, tak pomohl. Zpočátku jsme byly trochu nervózní, ale ubojovaly jsme první dva sety a dostaly se do herní pohody.“