2021 Women

Česká republika slaví postup na evropský šampionát!

Aktuality

pá, kvě 14 2021

České volejbalistky porazily v úvodním duelu druhého kvalifikačního turnaje Bosnu a Hercegovinu, a stvrdily tak svůj postup na mistrovství Evropy.  V zápase se sice do vedení 1:0 na sety dostaly domácí hráčky z Bosny a Hercegoviny, české hráčky ale srovnaly a pak už soupeřkám nedaly šanci. Vítězstvím 3:1 na sety si Česká republika zajistila vstupenku na evropský šampionát, který se bude hrát v srpnu a v září.

"Gratuluji všem k dosažení našeho cíle, ale kvalifikace nekončí a zítra budeme opět připraveni na pokračování turnaje. Dnes jsme měli problém v prvním setu a musíme to zkusit zanalyzovat. Ale opět jsme to překonali a pak už jsme na hřišti dominovali. Jsem opravdu šťastný.“

Giannis Athanasopoulos
trenér ČR

Bosna a Hercegovina – Česká republika 1:3 (25:19, 22:25, 9:25, 14:25)

Sestavy:

Česká republika: Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Hodanová, Trnková, Valková, libero Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Svobodová, Bajusz, Mlejnková, Šimáňová

Bosna a Hercegovina: Radišković, Selimović, Mladenović, Begić, Paradžik, Božić, libera Ivković. Rasidović. Střídaly: Dragutinović, Hadžić, Babić, Isanović

První zápas v Zenici rozehrála Česká republika proti domácímu výběru před asi 500 diváky. Vývoj skóre byl vyrovnaný, Kossányiová po dlouhé výměně bodovala na 5:5. Žádný z týmů do stavu 10:10 neodskočil, až poté na 13:10 zasmečovala Begičová a ČR brala první oddechový čas. Českému týmu se ale nedařilo zastavit hosty ani po jejich horším příjmu, bodové situace nedokázal proměnit. Za stavu 17:12 přišla na hřiště Mlejnková a Bajusz. Na 17:14 pak snížila Jehlářová po špatném příjmu hostů a přišla i další šance na snížení. Místo toho však následovala po technické chybě další ztráta (19:14). Po zablokované smeči Kossányiové přišla na hřiště Svobodová, domácí ale s výrazným náskokem a podporou publika navyšovaly náskok. Do hry ještě naskočila Šimáňová a konec setu se svými spoluhráčkami zkorigovala, na záchranu to bohužel nestačilo (25:19).

Druhý set odstartoval český tým útokem na ztrátu dobře, Orvošová a Mlejnková byly bezchybné. Bodovku na 2:5 pak proměnila česká kapitánka a po dvou chybách domácích byl stav už 3:7. České hráčky náskok i díky výbornému příjmu držely, ale nedařilo se ubránit domácí Mladenovičovou, i když útočila z velmi vysokých nahrávek. Další bodový útok Mlejnkové po lajně však znamenal pětibodový náskok, po drzé ulívce Valkové a Jehlářové středem byl stav 11:16. Série Božičové na podání pak umožnila snížit domácím na 14:16 a ČR brala time out. Ten zafungoval, Jehlářová zablokovala a Orvošová přidala vynikajícím útokem z handy další bod (14:18), což znamenalo oddechový čas tentokrát pro domácí. I ten byl účinný, dvěma esy snížily hráčky Bosny a Hercegoviny na 17:18, Mladenovičová pak srovnala na 18:18 a diváci byli na nohou. Až velmi chytrá smeč Mlejnkové dostala český výběr z „nejhoršího“, posledně jmenovaná zvýšila i na 18:20. Střídající Šimáňová přidala s trochou štěstí eso a vzápětí chybovala domácí hvězda Begičová (18:22). Set ještě zdramatizovaly dvě české chyby (nahrávka, příjem) a za stavu 21:23 si vzal druhý oddechový čas Giannis Athanasopoulos. Begičová poté zkazila na český druhý setbol servis a bylo vyrovnáno na 1:1.

Na začátku třetí sady byla v hlavní roli Orvošová, útočila z handy a přidala eso (1:4). Po výborné nahrávce Dostálové na Kossányiovou byl stav už 2:6. Další krizový okamžik vyřešila opět Orvošová z pipu a Valková spolu s Kossányiovou upravily na 6:10. Mlejnková později potvrdila svůj výborný výkon další těžkou smečí (7:12). Připomněla se i Jehlářová dalším blokem a výborným podáním a ČR vedla už 8:18. Domácí prostřídaly, i přesto však české družstvo náskok ještě navýšilo, i díky výborné jednonožce Trnkové. Set pak už ČR dohrála v absolutní pohodě, zakončila ho esem na 9:25 Orvošová.

Domácí se nevzdaly, potřebovaly získat z tohoto zápasu aspoň bod a probudili se opět i diváci. Tlak však český tým ustál (5:5). Bloky Kossányiové a Valkové pomohly zvýšit na 5:7, domácí však odpověděly stejnou zbraní (8:7) za podpory podání Begičové. Euforii domácích zastavila dalším blokem Orovošová a Mlejnková technickou smečí do diagonály upravila na 10:11. Za stavu 12:14 si vzala Bosna a Hercegovina oddechový čas, Mlejnková vzápětí proměnila další těžkou nahrávku z pole. Trnková proměnila hned další šanci (12:15) a domácí znovu žádaly oddechový čas. V tlaku na podání ČR nepolevila a Trnková „zavřela“ síť na 13:18. Mlejnková se na podání dál nemýlila a domácí nebyly schopny dostat se přes český blok. O výhře českých volejbalistek pak už nebylo pochyb, set skončil poměrem 14:25.

"Bylo znát, že jsme v nové hale a domácí tu mají více odtrénováno, Sílou kolektivu jsme pak ale našly cestu, a i když v druhém setu Bosna a Hercegovina ještě v konci korigovala stav, semkly jsme se, zabojovaly a dotáhly zápas k výhře."