2021 Women

České volejbalisty vstoupily do kvalifikace úspěšně

Aktuality

čt, kvě 6 2021

Naše reprezentace má za sebou úspěšný vstup do prvního kvalifikačního turnaje o postup na Mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu se české volejbalistky střetly s domácím výběrem a i přes počáteční nervozitu nedaly soupeřkám v utkání šanci. Svůj první kvalifikační zápas ve skupině F tak Česká republika zakončila jasnou třísetovou výhrou.

"Bylo zřejmé, že první set a i kus druhého ovlivnila nervozita, ale naštěstí jsme se přes tento moment dostali. Holky odvedly dobrou práci. Mohl jsem poslat na hřiště postupně všechny hráčky a některé pošetřit, abychom byli co nejlépe připraveni na další zápas.“

Giannis Athanasopoulos
trenér ČR

Lotyšsko – Česká republika 0:3 (19:25, 17:25, 9:25)

Sestavy:

Česká republika: Kossányiová, Trnková, Orvošová, Mlejnková, Šimáňová, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Hodanová, Bajusz, Svobodová, Jehlářová, Nová, Purchartová

Lotyšsko: Dolotova, Sveigere, Ozola, Levinska, Neciporuka, Hrapane, libera Kramena, Zvaigzne. Střídaly: Jurdza, Reknere, Pridatko

Začátek utkání přinesl několik technických chyb na obou stranách souvisejících s nervozitou. Mlejnková pak proměnila útokem z pipu úspěšný zákrok Dostálové v poli, Trnková další bodovku středem a stav byl 6:8. Set ale zůstal vyrovnaný, na 10:12 zvýšila z doskoku Orvošová. Na bloku však náš tým nebyl pozorný a po esu Levinské šlo domácí Lotyšsko do vedení 13:12. Na hřiště přišla Eva Hodanová a při jejím podání se ČR vrátila do vedení 13:15, na 15:18 pak opět výborně zasmečovala Orvošová a domácí trenér bral oddechový čas. Po něm zafungoval český blok (15:19), Hodanová úspěšně zakončila z kůlu a za stavu 16:21 přišel druhý oddechový čas lotyšského týmu. I když nervozita český tým stále neopustila, setbol získala Šimáňová pozorným blokem.

Druhý set začal český výběr ve stejné sestavě, v jaké skončila předchozí sada. Eva Hodanová útokem do diagonály poslala ČR do vedení 2:4, na 4:7 pak navýšila Orvošová útokem po lajně. Domácí pak na chvíli dostaly podáním do problémů české přihrávačky a snížily na 7:8, reakce však byla okamžitá, na síti bodovaly postupně Hodanová a Trnková a posledně jmenovaná přidala ještě eso. Lotyšsko se opět pokusilo oddechovým časem zastavit tlak soupeře (8:14), české volejbalistky ale další sérii získaly při podání Šimáňové a poté dostala příležitost i Jehlářová a Bajusz a na hřiště se vrátila Mlejnková (11:21). Další bod získala Jehlářová útokem a Bajusz se drze prosadila „na druhou“. Set s malým zadrhnutím Česká republika zvládla, Jehlářová ho ukončila smečí (17:25).

Do třetího setu ponechal trenér Athanasopoulos na hřišti Jehlářovou a ta se připomenula dvěma bloky. Smeč Mlejnkové a následně Hodanové poslaly český tým do čtyřbodového vedení. Trnková nejprve v poli a pak i esem náskok zvýšila už na 4:10. Odpor domácích volejbalistek klesal, a tak český trenér sahal k dalším střídáním. Spolehlivá Dostálová jistými zákroky ještě pomohla navýšit vedení, na hřiště se pak dostala Purchartová a hned nekompromisně zaútočila na 8:16. Zápas se pak už dohrál plně v české režii a na palubovku se postupně dostaly všechny hráčky. Český tým tak vyhrál veledůležitý první zápas kvalifikace bez ztráty setu. Nejlepší hráčkou utkání byla vyhlášena blokařka Veronika Trnková.

"Věděly jsme, že domácí budou pravděpodobně nejslabší soupeř, nicméně to byl náš první zápas. Byla cítit nervozita, ale každým setem jsme se zlepšovaly. Vyhrály jsme 3:0, teď však máme před sebou další dvě důležitá utkání proti Bosně a Hercegovině a Slovinsku. Chceme oba týmy porazit."