2021 Women

Generálka na kvalifikaci dopadla na výbornou, Polky poraženy i podruhé

Aktuality

pá, dub 30 2021

I druhý přípravný duel se silným výběrem Polska české reprezentantky v prostějovském Národním sportovním centru zvládly. Vstup do pátečního utkání sice českému týmu příliš nevyšel, jeho bojovnost ale nakonec slavila úspěch a české hráčky se radovaly z vítězství 3:2. Příští týden zamíří Česká republika do Lotyšska, kde začne v kvalifikaci bojovat o postup na Mistrovství Evropy.

"Polky do utkání vlétly s větší kvalitou, silou i s dobrým podáním, nicméně jsme se zvedly, udržely nervy a nakonec zápas vyhrály.“

Andrea Kossányiová
kapitánka ČR

Česká republika – Polsko 3:2 (16:25, 23:25, 25:13, 26:24, 15:10)

Sestavy:

Česká republika: Kossányiová, Valková, Šimáňová, Mlejnková, Orvošová, Trnková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Nová, Bajusz, Svobodová, Purchartová, Jehlářová, Grabovská, Kojdová, Hodanová

Polsko: Lazowska, Rozanski, Ziolkowska, Czyrnianska, Gryka, libera Jagla, Lysiak. Střídaly: Gorecka, Fedusio

Odvetu za předchozí zápas začaly lépe polské hráčky. I přes českou reakci (a vedení 13:10) Polky využily nedůrazného útoku a příjmu domácích a otočily na 13:16. Za stavu 14:18 přišlo dvojstřídání (Bajusz a Nová), ale Polsko i dál tlačilo účinným podáním a rozdíl ve skóre navyšovalo. První set tak Česká republika prohrála 16:25.

Druhá sada nabídla opět lepší vstup soupeřek, ale při podání Valkové český tým srovnal na 9:9. Další série přišla při servisu Purchartové (13:11) a Polsko si vzalo oddechový čas. Češky stabilizovaly příjem a Trnková úspěšně útočila středem sítě (17:12), domácí se však poté bohužel dostaly pod tlak při podání Ziolkowské (17:18). Na hřiště nastoupila Bajusz a Mlejnková, dvoubodové vedení si už ale hostující volejbalistky udržely až do konce a získaly i druhý set.

Do třetího dějství nastoupil český tým s blokařkou Jehlářovou a Chevalierovou na postu libera a vstup vyšel náramně (7:3). Na útoku se prosazovala Orvošová s Mlejnkovou a vedení se jim podařilo držet (15:10). Set nakonec Česká republika vyhrála poměrem 25:13, když poslední bod získala blokem Jehlářová.

Následující sadu začal český celek na nahrávce s Cípou (Bajusz). Žádný tým si dlouho nedokázal vybudovat bodový náskok, až dva bloky po sobě Barbory Purchartové poslaly český výběr do vedení 16:13. Polky však zareagovaly a otočily pro sebe (17:19) a vedení upevnily ještě dvěma esy za sebou (18:22). Na podání v českém týmu nastoupila Valková a snížila na 20:22. Polský trenér pak zastavil hru oddechovým časem, po kterém však pokračovala úspěšná česká bitva. Blokem Trnkové domácí srovnaly na 23:23 a set nakonec dotáhla k vítězství Kossányiová útokem po lajně (26:24).

I poslední zkrácená hra byla na začátku vyrovnaná. V poli pozorná Grabovská pak přidala eso (8:6) a při podání Nové domácí zvýšily na na 11:7. Následoval polský time out, český výběr však už vedení nepustil. Po útoku Jehlářové získal mečbol a zápas pak ukončila nekompromisní smečí Svobodová. Poslední utkání před kvalifikačními turnaji na ME tak Česká republika vyhrála 3:2.

"Dnes jsme měli v naší hře výkyvy, které se budeme ve zbývajících trénincích snažit odstranit. Jsem hodně spokojený, protože náš tým, který prohrával 0:2, se nevzdal a dokázal otočit utkání na 3:2!