2021 Women

Skvělý začátek českého týmu proti Polsku nakonec překvapení nepřinesl

Aktuality

so, srp 21 2021

Lepší vstup do třetího utkání na ME si snad nemohly české volejbalistky přát, proti favorizovanému Polsku totiž braly po zásluze první set. To ale „postavilo“ polský tým do pozoru a byl nucen zvýšit obrátky. Češky bojovaly,  zbytek zápasu si však už Polky pohlídaly a roli favorita naplnily. V neděli má český tým zápasové volno, veledůležitý „mač“ s Řeckem je čeká až v pondělí.

"Mám velkou radost z našeho vstupu do zápasu a z vítězství v prvním setu. Až do stavu 9 v druhé sadě jsme měli zápas ve vlastních rukou a byli jsme lepším týmem. Pak vše otočila tři rozhodnutí rozhodčích, kdy jsme z vedení 9:8 najednou prohrávali 9:17. Chtěli jsme pak být agresivní na servisu, bohužel se nám ale nepovedlo zastavit univerzálku soupeře, která byla rozdílovou hráčkou. Jsem spokojen s bojovností hráček, ale myslím si, že na takto důležitých zápasech by měli být zkušenější rozhodčí.“

Giannis Athanasopoulos
hlavní trenér ČR

Česká republika – Polsko 1:3 (25:20, 15:25, 21:25, 18:25)

Sestavy:

Česká republika: Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Šimáňová, Hodanová, Svobodová, Purchartová, Kojdová, Bajusz

Polsko: Efimienko, Wenerska, Lukasik, Alagierska, Smarzek, Górecka, libero Stenzel, Jagla. Střídaly: Nowicka, Grajber, Stysiak

"Jeden vyhraný set s Polskem je pro nás určitě úspěch, ale stejně jako včera mě trochu mrzí, že jsme nevybojovaly tie-break. Na začátku jsme Polky zaskočily, ale soupeř si pomohl střídáním a my jsme nedokázaly zastavit univerzálku Stysiak. Čeká nás zápas s Řeckem, který musíme vyhrát.“

Andrea Kossányiová
kapitánka ČR

Snový vstup do utkání se dnes povedl českým reprezentantkám, které skvělým kolektivním výkonem donutily polského trenéra k prvnímu timeoutu již za stavu 5:1. To soupeřkám nepomohlo, takže za stavu 11:5 byl polský tým bez oddechových časů. Češky výborně útočily, a když Andrea Kossányiová zablokovala téměř o hlavu vyšší univerzálku Polska, tak stav skóre ukazoval 19:13. 58% úspěšnost útoku a celkem 5 bodových bloků umožnilo Češkám získat první set poměrem 25:20.

V úvodu druhého setu byly již Polky pozornější a nenechaly Češky odskočit do vícebodového vedení (8:7). Za stavu 9:8 nastala sporná situace, kterou k nelibosti všech českých příznivců hlavní rozhodčí posoudil ve prospěch Polek, které vzápětí předvedly blokařskou hitparádu a vybudovaly si rozhodující náskok pro zisk druhého setu (9:17). Trenér Athanasopoulos se rozhodl dát základní sestavě několik minut oddechu navíc a vpustil na hřiště hráčky z lavičky (15:25).

Začátek třetího setu byl opět velmi vyrovnaný, Češky držely jednobodové vedení (9:8). Polský tým poté několikrát úspěšně ubránil a úspěšně dohrál bodové míče a dostal se do vedení 14:17, na což česká lavička reagovala oddechovým časem. K obratu zavelely především skvěle útočící Michaela Mlejnková s Gabrielou Orvošovou (19:20). Polky si ovšem opět pomohly svým vysokým blokem a koncovku třetí sady ustály - 21:25.

Razantní polský útok hrál prim v první polovině čtvrtého setu (8:13). Ani přes velkou snahu v obraně na bloku i v poli se ovšem Češkám nedařilo zastavit polskou univerzálku (14:19). I ve zbytku setu byly Polky důraznější a ukořistily poslední set 18:25 a celý zápas poměrem 1:3 na sety.

"Dneska jsme s Polkami dlouho držely krok, škoda, že to vyústilo ve vítězství pouze v jednom setu. Mrzí nás, že jsme soupeřky neodtáhly servisem více od sítě.“