2021 Women

Třetí vítězství v řadě! První kvalifikační turnaj zvládly české hráčky na jedničku

Aktuality

so, kvě 8 2021

Český reprezentační výběr má za sebou skvělý vstup do kvalifikace o postup na Mistrovství Evropy. V Lotyšsku zvládly svěřenkyně Giannise Athanasopoulose i třetí utkání v řadě, ve kterém sice se Slovinskem prohrávaly 0:1 na sety, pak už ale nedaly svým soupeřkám šanci a zvítězily 3:1.

"S výsledkem jsem velmi spokojený. Otočili jsme zápas, kdy jsme prohráli první set a nebyli jsme schopni ubránit slovinské smečařky. Pak jsme však našli cestu, jak se vrátit zpět. Máme psychicky odolný tým, který drží spolu. Celkový výsledek je tedy pozitivní a já gratuluji všem hráčkám a realizačnímu týmu.“

Giannis Athanasopoulos
trenér ČR

Česká republika – Slovinsko 3:1 (21:25, 25:22, 25:19, 25:16)

Sestavy:

Česká republika: Kossányiová, Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, libero Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Nová, Bajusz, Hodanová, Šimáňová

Slovinsko: Eržen, Potokar, Grudina, Mori, Lorber Fijok, Planinšec, libera Janežič, Mazej. Střídaly: Zdovc Sporer, Boisa, Najdic, Bračko, Zatković

Začátek zápasu patřil Slovinkám, české hráčky se trápily na příjmu i následném útoku a za stavu 4:9 braly první oddechový čas. Na průběhu to nic nezměnilo, přišly navíc chyby i na bloku. Až při podání Valkové snížila ČR na 8:11 a time out si vzalo Slovinsko. Orvošová pak bodovala útokem z handy po dobré obraně (10:11) a na 12:12 srovnala Mlejnková po výborné nahrávce Valkové. Stav pak byl i nadále vyrovnaný, Česká republika dostávala soupeře často do problémů servisem. Dobře začala fungovat obrana, český tým ale nedokázal proměnit šance v útoku. Do koncovky šly oba týmy za stavu 21:21, pak to ale byly Slovinky, kdo úspěšně zablokoval a následně i středem zaútočil (21:24). Po české chybě na útoku se vzápětí Slovinsko ujalo vedení 0:1 na sety.

I druhá sada začala lépe pro soupeřky (3:6), blok Trnkové ale nedovolil větší ztrátu. Český tým bojoval o každý míč a po útocích Kossányiové se dostal do vedení 7:6. Nad sítí opět pomáhala blokem Jehlářová (10:6), následovaly však nepřesnosti na příjmu i na útoku a za stavu 12:13 na hřiště přišla Hodanová. Pokračovala přetahovaná o každý míč, po esu Trnkové to bylo 17:16, a o setu tak rozhodla až důležitá koncovka. Jehlářová středem navýšila na 21:19 a dvoubodový náskok se svými spoluhráčkami držela dál (23:21). První setbol pak sice ještě české hráčky neproměnily, druhý už ale bombou Hodanové ano.

Hodanová zůstala na hřišti a český tým odskočil na 7:4 při podání Trnkové, na 8:5 pak upravila Orvošová. Začal fungovat servis, když se dařilo Valkové. Slovinky však rychle srovnaly a až jejich chyba na podání dostala české volejbalistky z těžké situace. Pozorná Kossányiová na bloku poté pomohla zvýšit na 17:13 a soupeřky braly oddechový čas. Slovinky se však dál trápily na příjmu a ČR zvýšila už na 20:13. Set pak už český výběr bez problémů dohrál, vedení 2:1 na sety získala útokem středem Trnková, v tomto setu na útoku se 100% úspěšností.

Hodanová na začátku dalšího setu zastavila svým blokem „jednonožku“ Slovinek a pak stejně bodovala Jehlářová. Po esu Trnkové vedl její tým 7:4 a Slovinsko zastavilo hru oddechovým časem. Náskok si pak ČR držela i v prostřední části, Slovinky se naopak trápily na příjmu. Po úspěšném českém bloku byl stav už 17:11, v poli výborně zasahovala Dostálová. Slovinky sice ještě prostřídaly sestavu, zvrátit vývoj utkání už se jim ale nepodařilo. Česká republika tak zvítězila smečí Orvošové po lajně z doskoku poměrem 25:16.

"První set jsme začaly jako vždycky pozvolna, bylo to takové studené, nervózní, trápily jsme se. Slovinky začaly hodně dobře podávat, to nám dělalo problémy a musely jsme hrát na rozdíl od předchozích utkání vysoké balóny. Pak jsme ale začaly podávat lépe, odtáhly jsme soupeřky od sítě a ony přestaly chodit středem. Zápas jsme dostaly pod kontrolu psychicky. Máme tři vítězství a je za námi už velký krok, teď už jenom dorazit to v Bosně."