2021 Women

V přípravě na mistrovství Evropy přehrála česká reprezentace Slovensko

Aktuality

čt, srp 12 2021

Poslední herní prověrkou naší reprezentace před blížícím se mistrovstvím Evropy jsou tento týden dvě přátelská utkání se Slovenskem. Ve středu se v Kuřimi odehrálo první z nich a v jeho úvodu utkání hrál vyrovnaný volejbal, vítězná koncovka první sady ale dodala Češkám sebevědomí a následující dva sety byly plně v jejich režii. Dodatečná sada, v níž dal český trenér Giannis Athanasopoulos příležitost hráčkám z lavičky, pak lépe vyzněla pro tým Slovenska. Druhé utkání je na programu ve čtvrtek 12. srpna opět v Kuřimi od 17 hodin.

Česká republika – Slovensko 3:0 (25:22, 25:17, 25:17), dodatečný set 16:25

Sestavy:

Česká republika: Hodanová, Trnková, Orvošová, Mlejnková, Šimáňová, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Kojdová, Bajusz, Koulisiani, Svobodová, Purchartová,

Slovensko: Abrhámová, Koseková, Žernovič, Pencová, Palgutová, Radosová, libera Špánková, Jančová. Střídaly: Krišková, Hrušecká, Fričová, Šunderlíková, Kohútová

"Jsem spokojený s výsledkem. Dařilo se nám po pozitivním příjmu, což byla jedna z věcí, na kterých jsme chtěli zapracovat po turnaji v Maďarsku. Do zítřejšího zápasu budeme chtít zlepšit obranu proti útoku ze zóny IV. Celkově se mi zdá, že naše forma jde nahoru a dostáváme se do herní pohody potřebné na mistrovství Evropy.“

Giannis Athanasopoulos
hlavní trenér ČR

Velmi vyrovnaný začátek utkání rozbila svým bodovým blokem a následným složeným vysokým míčem Eva Hodanová (6:4). Poté se do hry českého týmu bohužel vloudilo pár chybiček, což zapříčinilo opětovné srovnání stavu (9:9, 14:14). Další průběžné vedení si Češky vybudovaly díky úspěšné obraně, kdy z pěti úspěšných bloků hned tři zaznamenala Veronika Trnková (17:14, 21:17). Ani tento náskok se ovšem nezdál být rozhodující, Slovenky zabojovaly a opět se dotáhly na rozdíl jediného bodu (22:21). Na závěr se díky dvěma úspěšným útokům na ztrátu Gabriely Orvošové podařilo zvítězit nejmenším možným rozdílem 25:23.

Hned třemi obrannými zákroky ozdobila úvodní výměnu druhého setu Veronika Dostálová a pomohla tak odrazit celý tým ke skvělému úvodu (11:7). Ve zbytku setu byla devízou našeho týmu především kvalitní obrana na bloku i v poli, díky tomu český náskok postupně narůstal (19:12). Zmínku si určitě zaslouží vysoká česká úspěšnost na útoku (48 %), která zapříčinila výsledné skóre 25:17.

Dvě esa a dva bodové bloky, to byla bilance začátku třetího setu Veroniky Trnkové, ke které se připojila i Michaela Mlejnková svými dvěma zabijáckými ostrými diagonálami (5:4, 9:7, 13:8). Chybující Slovenky nekladly dobře hrajícím českým reprezentantkám odpor. Vývoj zbytku třetího setu měly Češky plně ve své režii a připsaly ho na svůj účet s konečným stavem 25:17.

Běžné volejbalové zápasy za stavu 3:0 na sety končí, nikoliv tak přátelská utkání v přípravě na blížící se mistrovství Evropy, kdy je pro trenéry mnohdy důležitější otestovat různé herní varianty a vytížit všechny hráčky než pouze hladce zvítězit. Zpočátku čtvrtého setu byla trochu znát nerozehranost nově příchozích hráček, přičemž Slovenky byly v úvodu razantnější (0:5, 5:8) a následně dělaly Češkám problémy především riskovaným podáním (7:13). Stejnou mincí se rozhodla odpovědět Eva Hodanová, která zaznamenala sérii pěti podání, z čehož dvě znamenala přímý bod (11:14). Přestože se náskok ztenčil na pouhý jeden bod (14:15), tak rozohněné Slovenky začaly Češky převyšovat ve všech činnostech a čtvrtou sadu získaly pro sebe výsledkem 16:25.

"Pro nás to dnes byla další důležitá prověrka před ME, kterou jsme zvládly 3:0. Odehrály jsme dobrý zápas, ale pořád jsou tam detaily, na kterých můžeme do příštího týdne ještě zapracovat.“