Skupina A - Montpellier

Athanasios Protopsaltis (Grčija)

Kot so pričakovali mnogi, se je skupina A razdelila v dve mini tekmovanji. Na vrhu so Francija, Italija in Bolgarija, ki si vse želijo končati na vrhu, preostale tri ekipe pa se potegujejo za četrto mesto. Grčija je danes storila korak proti zastavljenemu cilju, po tem ko je premagala Romunijo, čeprav je zaostajala za niz. Veliko zaslug za to gre sprejemalcu Athanasiosu Protopsaltisu, ki ni nadzoroval le zadnje polovice igrišča, ampak je bil ključni mož tudi v napadu. Do izraza so prišle ključne točke, ki jih je prispeval za zmago v tretjem nizu. Za današnjo odbojko je značilna specializacija, a če želite videti celovitega igralca, ne spreglejte grške številke 17.

16
napadalnih udarcev

Čeprav nima toliko centimetrov kot nekateri drugi sprejemalci, Athanasios Protopsaltis to nadoknadi z lahkotnostjo in močjo.

Athanasios Protopsaltis - vsestranski igralec grške ekipe

Skupina B - Antwerpen

Aleksandar Atanasijević (Srbija)

Tudi ko je Srbija proti Španiji izgubila prvi niz, je bil Aleksandar Atanasijević najkoristnejši igralec ekipe. Po tem je prevzel odgovornost in popeljal soigralce nazaj na zmagovito pot, v času tekme pa še izboljševal svojo igro. Ko je bilo to najbolj pomembno, v izenačenem četrtem nizu, ko so bili Španci na poti do izenačenja, je 202 centimetra visoki 28-letni korektor zablestel z osmimi točkami, s katerimi je Srbiji zagotovil zmago in vozovnico za osmino finala. Njegov celotni izkupiček tekme – enkratnih 23 točk, vključno s tremi bloki in dvema neubranljivima začetnima udarcema.

23
doseženih točk

Z dvema neubranljivima začetnima udarcema, 3 bloki in 18 napadalnimi udarci.

Atanasijević proti španskemu bloku

Skupina C - Ljubljana

Nikola Gjorgijev (Severna Makedonija)

Severna Makedonija v je v ponedeljek zvečer v Ljubljani pisala zgodovino, saj je zabeležila svojo prvo zmago v zgodovini evropskih prvenstev. Ekipa je Belorusiji prepustila prvi niz, a se ni predala in dobila srečanje s 3 – 1. Kapetan ekipe Nikola Gjorgijev je imel skorajda samostojno predstavo. 31-letni korektor je poskrbel za neverjetnih 37 točk, nasprotnikovo igro pa je onemogočil z močnimi začetnimi udarci, s katerimi je podžgal svojo ekipo.

»Tako igramo, tako bi morali igrati na vsaki tekmi. Ta energija, želja, motivacija nam je manjkala na prvih tekmah,« je takoj po tekmi povedal Gjorgijev in dodal, da je ponosen, da je kapetan te generacije igralcev, ki so svoji državi prinesli prvo uvrstitev na evropsko prvenstvo, pa tudi prvo zmago.

37
točk na eni tekmi

Dobljene skorajda le z močnimi napadalnimi udarci.

Nikola Gjorgijev v napadu

Skupina D - Rotterdam

Wilfredo Leon (Poljska)

Leon, o katerem je bilo verjetno pred turnirjem največ govora, je pripravil enkratno predstavo za armado poljskih navijačev, ki so bili v ponedeljek v Rotterdamu. Visokoleteči zunanji napadalec je na poti do 15 točk v treh nizih večkrat preskočil češke blokerje. Ker Leon predstavlja nevarnost, tako odpre priložnosti poljskim srednjim blokerjem. Če je na igrišču Wilfredo Leon, velja nujen ogled vseh poljskih tekem.