Women 2021

Istorijska pobeda Srbije nad Rusijom

EuroVolley2021

сре, авг 25 2021

Ženska seniorska reprezentacija Srbije ostvarila je i petu pobedu sedmog dana XXXII EP 2021. u Beogradu. Pred 7,200 gledalaca u „Štark areni“ savladala je Rusiju sa 3:2, po setovima 25¬¬:22, 25:19, 16:25, 24:26 i 15:10, posle 124 minuta igre.

Srbija je sa pet pobeda završila učešće u A grupi. Ruskinje su ovim porazom verovatno izgubile sve šanse da se dokopaju druge pozicije, pa će imati znatno teži posao u osmini finala. Ujedno ovo je bila prva pobeda Srbije u 11 mečeva sa današnjim rivalom na Evropskim prvenstvima.

Od početka meča Srbija je krenula veoma agresivno. Tijana Bošković je vezala tri poena za vođstvo od 3:1. Ipak, Rusija je uspela da se vrati snažnim napadima i povede sa 10:8. Nije ova serija uticala na izabranice Zorana Terzića, koje su vezale četiri poena i ponovo došle do prednosti. Usledio je period u kojem se igralo poen za poen, a najviše uzbuđenja viđeno je u završnici, od rezultata 20:19. Uz sjajnu podršku sa tribina, Srbija je u seriji od 3:0 došla na korak od seta. Pokušala je ekipa Serđa Busata da se rezultatski vrati, ali je već bilo kasno. U setu u kojem su upisale četiri as servisa, a u kojem je Tijana Bošković osvojila osam poena, Srpkinje su trijumfovale rezultatom 25:22.

Već na početku drugog perioda, pri vođstvu Rusije 4:2, Zoran Terzić je u igru uveo Katarinu Lazović. Ova izmena donela je rezultat i izjednačenje pri rezultatu 10:10, posle serije od 4:0. Blistala je u tim trenucima Mina Popović, a kad su joj se pridružile i ostale saigračice, na semaforu je zasijalo 19:12. Čvrsta odbrana, bolji napad i kvalitetniji servis, doneli su Srpkinjama drugi set – 25:19.

Osvajanjem boda, Srbija je obezbedila prvo mesto u A grupi, što se donekle osetilo na početku trećeg perioda, kad su Ruskinje povele 6:3, što je nateralo Zorana Terzića da uzme tajm-aut. Dugo su Srpkinje jurile prednost rivala, a izjednačenje je stiglo pri rezultatu 12:12, posle odličnog servisa Tijane Bošković i bloka Milene Rašić. Činilo se da će Srbija doći do potpunog preokreta i maksimalne pobede, ali je tada stigao umor Maju Ognjenović, koju je zamenila Slađana Mirković, posle čega su nastavljene muke u napadu, što su Ruskinje iskoristile. Na krilima sjajne Fedorovceve, koja je servirala od 15:17 do 15:24, gošće su osvojile prvi set u ovom meču – 16:25.

Dobro je ekipa Zorana Terzića počela četvrti period, povela 7:3, ali tu i stala. Usledila je serija Rusije od 4:0 (7:7), a vrlo brzo su izabranice Serđa Busata povele 10:8, pa je bilo jasno da se sprema velika borba. Ipak, Srbija je dobrim servisom napravila veliku seriju i povela sa 18:12, a kada su svi očekivali da će se meč završiti rezultatom 3:1, usledio je novi preokret. Opet su Fedorovceva i Smirnova servirale fantastično i u završnici Rusija je stigla do izjednačenja, pa je pobednika odlučio peti set – 26:24.

Kao i svaki taj-brejk, i ovaj je doneo istinsku dramu. Srbija je u jednom trenutku igrala i sa Sarom Carić, a Ruskinje su na promeni strana vodile 8:7. Ipak, uz ogromnu podršku sa tribina, ali i sjajnu igru bloka, Srpkinje su probile čeličnu odbranu rivalki i na kraju poenom Mine Popović stigle do zaslužene pobede – 3:2 (15:10).

Sutra su na programu poslednje utakmice u A grupi između Rusije i Bosne i Hercegovine, odnosno Belgije i Francuske. Direktne prenose svih utakmica možete pratiti na kanalima RTS-a i TV Arena Sport.